Strona główna - Najciekawsze informacje - Czym różnią się naklejki kolekcjonerskie od hologramów els

Czym różnią się naklejki kolekcjonerskie od hologramów els

wrz 15, 2019 | aktualności, polecane

Zbieranie kolejnych edycji naklejek kolekcjonerskich na legitymacje to nietypową pasja. Możliwość legalnego powoduje zbieraniem hologramów studenckich zajmuje się coraz więcej osób. Ale czy naklejki kolekcjonerskie są takie same jak hologramy els ? Filatelistów przyciąga unikatowy wygląd nalepek, ich regularne pojawianie się w sprzedaży, a przede wszystkim możliwość ich legalnego posiadania. Trzeba bowiem pamiętać, że wykorzystując naklejki kolekcjonerskie zgodnie z przeznaczeniem nie łamie się jakichkolwiek przepisów zawartych w prawie. Skąd więc wzięło się przeświadczenie o nielegalnym charakterze tego hobby?

Naklejki kolekcjonerskie na legitymacje nie można wykorzystywać do tych samych celów co hologramy els

Wspomniany wcześniej brak różnic pomiędzy oryginalnymi nalepkami, a hologramami dla kolekcjonerów to celowy zabieg producentów. Chodzi bowiem o fakt, że jedynie naklejki kolekcjonerskie tożsame w 100% z oryginałami mają wysoką wartość dla zbieraczy. Gdy jeden z elementów wyłamuje się ze wzoru nakreślonego przez MEN, wówczas kolekcja nie ma żadnej wartości. Co należy do specyfikacji? Przede wszystkim rozmiar krawędzi i zabezpieczenia. Hologram musi mieścić się w wymiarach 9x10mm, a specjalne zabezpieczenie musi zniszczyć go przy każdej próbie odklejenia od klasera lub dokumentu. Dodatkowo naklejki kolekcjonerskie muszą posiadać laserowo wyciętą datę ważności, a od roku akademickiego 2019/2020 także numer seryjny. Zbieracze muszą zwrócić uwagę również na powierzchnię zamawianych nalepek – tak jak w przypadku oryginałów hologram powinien mienić się obrazem RP i Orła pod różnym kątem patrzenia. Wszystkie z omówionych elementów są ściśle regulowane przez MEN i trzymają się ich również producenci egzemplarzy dla zbieraczy. Właśnie dlatego naklejki kolekcjonerskie nie różnią się od swoich odpowiedników z uczelni wyższych. Więcej zdjęć naklejek kolekcjonerskich znajdziesz w galerii.

Zbierając kolekcjonerskie naklejki els nie łamie się prawa

W sieci znaleźć można głosy, zgodnie z którymi osoby zbierające kolekcjonerskie naklejki narażają się stróżom prawa. Nic bardziej mylnego! Zamawianie, posiadanie, a nawet wzajemna wymiana hologramami ELS nie podlega żadnej karze. Warunkiem takiego obrotu rzeczy, jest wykorzystywanie nalepek studenckich zgodnie z ich przeznaczeniem. Osoby kupujące naklejki kolekcjonerskie na legitymacje mogą więc je zbierać, jednak nie mogą ich używać do fałszowania dokumentów. Dopiero tego typu działania podlegają karom w świetle przepisów obowiązującego prawa. Skąd więc wynika przeświadczenie, że zbieracze łamią prawo? Najprawdopodobniej plotka ta powstała w związku z unikatowym wyglądem hologramów. Trzeba bowiem wiedzieć, że naklejki kolekcjonerskie niczym nie różnią się od swoich odpowiedników, z których korzystają studenci. Specjalne punkty sprzedaży oferują zbieraczom hologramy w tych samych terminach, gdy te pojawiają się w dziekanatach. Oznacza to, że kolekcja filatelisty może powiększyć się o nowe egzemplarze nawet dwa razy w roku! Kolejne naklejki kolekcjonerskie różnić się będą od siebie datą ważności – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji data wykonana jest techniką laserową w formacie XX-XX-XX. Mimo swojego wyglądu nalepki ELS zbierać można bez obaw o konsekwencje prawne. Kolekcjoner powinien zadbać jedynie o to, by były one wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

oryginalne

Hologramy Kolekcjonerskie

Kolejna seria kolekcjonerskich hologramów na legitymację studencką z terminem ważność 2023, jest już dostępna.
Całkowicie autentyczne i oryginalne naklejki na legitymacji. Darmowa dostawa i szybka wysyłka w 24h
Sprawdź sam i zamów nowy hologram els.

naklejka w formie hologramu
przeźroczysta data
plomba
trzy różne wzory
numer seryjny

Aktualny Hologram Kolekcjonerski

hologram els 31-03-24

(4.91 / 5 )

150 PLN

119 PLN

Zamów nowy hologram:

kup teraz

Czy można odkleić hologram z legitymacji?

Czy da się odkleić hologram z legitymacji studenckiej ELS? Jak to zrobić? Czy jest to możliwe? Te pytania zadaje sobie niejeden kolekcjoner hologramów studenckich. Już teraz dowiedz się wszystkiego na temat odklejania kolekcjonerskich hologramów ELS. Przede wszystkim...

czytaj dalej